back to homepage

Společenský program

Uvítací setkání odborníků

Datum konání: středa 8. 11. 2023
Čas konání: od 17.30
Místo konání: EA Aldis Hotel Hradec Králové

Společenský večer

Datum konání: čtvrtek 9. 11. 2023
Čas konání: od 18.00
Místo konání: kostel Nanebevzetí Panny Marie následně PETROF Gallery
Dress code: semi-formal
Vstupné: 1000 Kč za osobu

Od 18.00 do 19.00 se uskuteční Koncert Jiří Stivín & Václav Uhlíř v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Následně bude zajištěná autobusová doprava do jedinečných prostor PETROF Gallery na společenský večer. Součástí společenského večera je večeře formou bufetu, welcome drink, nápojový balíček za hudebního doprovodu kapely PETROF Gang.

Jiří Stivín
Jiří Stivín (*1942)
hudební skladatel, flétnista, saxofonista, klarinetista, zpěvák, aranžér, dirigent, hudební pedagog

Dítě hrající bez nadšení na housle, rekvizitář na Barrandově, rocker skupiny Sputnici, spoluzakladatel Jazz Q, nejlepší jazzový saxofonista roku 1967, student Královské akademie v Londýně, dirigent činoherního orchestru Národního divadla, opakovaný vítěz flétnové kategorie v evropských anketách Jazz Forum, absolvent filmové fakulty a hudební kompozice na AMU v Praze, učitel, skladatel, multiinstrumentalista, člen a iniciátor nejrůznějších formací od jazzu přes „vážnohudební“ experimenty až k tzv. staré hudbě, improvizátor, showman, tvář ze světových scén, jam sessions i z koncertu za večeři ve Vysokově to všechno a ještě mnohem víc je fenomén „STIVÍN“ (označení I. Poledňáka).
Hodí se na něho všechny významy slovníkového termínu „fenomén“: 1. člověk mimořádně vynikající, 2. filozoficky jev postihovaný našimi smysly, 3. přírodní úkaz i 4. příznak nemoci (rozuměj posedlostí hudbou). V tom, jak s muzikou žije, je jistě něco tajemného, magického a přitažlivého zároveň - těžko by se vyhýbal v minulosti inkvizici, i kdyby přátelsky „zamrkal“ svou pověstnou čepicí. Tam, kde končí zázračný flétnista, tam začíná bez přechodu vtip, humor, otevřenost a nenapodobitelné člověčenství. A to všechno je tu, když hraje.
Jeho překvapivá cesta od jazzu k vážné hudbě vysvětluje virtuozitu, radost z muzicírování, improvizaci, pohyb na scéně i nakažlivost, s níž přistupuje ke staré hudbě. Studoval pověstný Quantzův Pokus o návod, jak hrát na příčnou flétnu z roku 1752 a přehrál tisíce stran barokní literatury, ale na koncertě zůstává pocit samozřejmosti, lehkosti, zábavy – vážná hudba přestává být vážnou, hltáte neznámé dobrodružství. Jiřího Stivína přitom musíte vidět. Je nedoceněný hudebník „ke koukání“ a měl by se ukazovat dětem ve školce, když se učí o tom, co je to hudba.

Václav Uhlíř
Václav Uhlíř (*1941)
hudební skladatel, textař, klavírista, zpěvák, aranžér, hudební producent, publicista, pedagog

Je významný český varhaník, organolog a hudební pedagog. Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové byl přijat na Akademii múzických umění v Praze do třídy Prof. Jiřího Reinbergera. Absolvoval v roce 1980 u Prof. Milana Šlechty. Během studia se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních varhanních soutěží.
Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Soustavně se věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí a nahrává pro rozhlas i hudební vydavatele. Z diskografie, čítající téměř 30 titulů, je pozoruhodný zejména jeho profilový kompaktní disk s názvem Česká varhanní tvorba. V letech 1983 – 2019 působil na pardubické konzervatoři a v letech 2003 až 2012 působil externě i na hudební fakultě Univerzity Hradec Králové. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím hudebního souboru krematoria v Pardubicích.
Po ukončení studia na AMU se vyučil v oboru varhanář, což hojně uplatňuje ve funkci diecézního organologa, kterou zastává na biskupství v Hradci Králové již od roku 1990. Je rovněž spoluautorem publikace Historické varhany v Čechách (Libri 2000) a autorem monografie Varhany královéhradecké diecéze (Garamon 2007).
Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Mons. Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice. Za péči o varhany obdržel v roce 2022 ocenění i od hejtmana Královéhradeckého kraje a ve stejném roce obdržel Cenu Františka Ulricha od primátora Města Hradec Králové.

 

 

 

ORGANIZAČNÍ SEKRETARIÁT

GUARANT International spol. s r. o.
Českomoravská 19, 190 00 Praha 9
Česká republika

Tel.: +420 284 001 444
E-mail: cnchs2023@guarant.cz

© 2023 GUARANT International spol. s r. o.